21 Agustos, 2013 – Ayvaligin suyundan icen…

Ayvalıklılara göre buranın suyundan bir kez içen bir daha buradan ayrılamazmış. O gece yani Ayvalık’ta ilk kaldığım gece suyundan içip içmediğimi hatırlamıyorum ama neredeyse bütün gece denizi seyredip dalgaların sesini dinlediğimi hatırlıyorum. Henüz beş yaşındaydım. Annem ve rahmetli babamla o sırada Balıkesir’de asker olan dayımı görmeye gitmiştik. Akşam da kendimizi Ayvalık’ta buluvermiştik. Yaşlı bir Rum çiftin tek katlı,üc ya da dört odalı kucuk pansiyonunda kalmıştık.
Oda, balkon önünde dar bir cadde ve deniz. Istanbul’da yaşayan bir çocuk olmama rağmen daha önce denize hiç o kadar yakın olmamıştım sanki. Elektrik kesilmişti. Mum ışığında balkonda oturuyorduk ve hava rüzgarlıydı. Balkonda oturacağım diye tutturmuştum! İyi ki de tutturmuşum 🙂 Annemle babamın ortasında oturuyordum, benim yerim ikisinin ortasıydı ne de olsa 🙂 Üşümeyeyim diye anneanneciğimin rahmetli babama ördüğü bej rengi kalın hırkayı sarmışlardı bana. Gece, mum ışığı, denizin kokusu, dalgaların sesi. Beş yaşındaki bir çocuk daha ne isteyebilirdi ki !
Sonraki aylarda ve yıllarda hep geldik buralara, İstanbul’a dönerken de kalbimizi buralarda bırakıp da döndük, kalbimizi almaya gelmek bahanemiz olsun diye 🙂 Sonunda fahri hemşerisi olduk buraların.
O geceyle ilgili detayları çok net olarak hatırlamama rağmen su içip içmediğimi bir turlu hatırlayamıyorum ama.
iyi ki balkonda oturacağım diye tutturmuşum! Yaşasın çocuk inadı!
Keşke o pansiyon da yaşayabilseydi. Bir kaç sene önce yıkıldı ve o pansiyonun fotoğrafını çekmek ne yazık ki hiç aklıma bu güne kadar hiç aklıma gelmedi.  Vefasız Oya!
321_23060347590_3874_n[1]

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.