Yağmur bile başka yağar…

Bugün İstanbul’da hava çok şükür bulutlu hatta yağmurlu, aslında bugün İstanbul’da hava tam siyahbeyaz fotoğraf havası. Şu an Koşuyolu’nda, parkın hemen yanındaki kafelerden birisindeyim. Sabahtan niyetim hem bir kaç kare fotoğraf çekmek hem de parkta oturup yazımı yayımlamaktı. Gelin görün ki yağmur bunlara izin vermedi, henüz!  Bakalım ilerleyen dakikalar ne gösterecek?
Yağmur, bu günkü yazı planımı da değiştirdi. İyi de yaptı çünkü yağmurla birlikte kendimi Cunda’da buldum. Öğrendigime göre sabah Ayvalık çok rüzgarlıymış, sonrasında orada da yağmur yağdı mı bilmiyorum. Bildiğim şu an fiziken burada olsam da, ruhen Cunda’dayım.
Hafiften yağmur yağmış, yerler ıslak, kayıklar, tekneler,brandalar hatta deniz bile ıslak!  Masalar ve sandalyeler de ıslak. Kedilerle köpekler de ıslak, kurulanmaya çalışıyorlar. Yazlık kıyafetleriyle insanlar da ıslanmışlar biraz biraz…  Takvime göre bugün yazın son günü, eh o zaman bu yağmur da son yaz yağmuru olmalı. Acaba bu yağmur, bize veda ettiği ıçin hüzünlenen sevgili yazın gözyaşları mı ?
Güle güle sevgili yaz! Kısmetse seneye görüşmek üzere, gönlümüzdesin tüm renklerinle. Hiç gri olmaz ruhumuz sen gönlümüzdeyken !
Gözyaşları akmış ve bulutlar dağılmaya başlamış, anlaşılan yaz duruma alışmaya başlamış ve hava girmiş devreye, zaten hep devrede olan Cunda’nın havası. Aydınlık, pırıl pırıl pırıl, temiz, hakiki, orjinal, mis
Cunda havası,eşi benzeri olmayan.  Herkes ve her şey yavaş yavaş kurumaya başlamış.
Ayvalık’tan dönerken zeytin ve  zeytinyağı başta olmak üzere pek çok yiyecek getirebilirsiniz keza yine sayısız hediyelik eşya vb. ama şu Cunda’nın havasına gelirse konu; işte o havayı sadece ciğerlerinize çektiğiniz kadar getirebilirsinız bır de aklınıza, ruhunuza yerleştirebildiğiniz kadarıyla ! O yüzden taşıma kapasitesi size kalmış.
Hava deyip geçmeyin, eminim ki Cunda’nın havasını şişeleyip satsalar, hepimiz alırız 🙂 Hele ki yağmur sonrasındaki havayı.
Bu hava, bu rüzgar ve bu ada başka hiç bir yerde bulunmaz. Bulunmadığı içinde en güzel zeytinler ve zeytinyağları buradadır ve insan hiç olmadığı kadar özgür hisseder kendini.
Yağmur İstanbul’da yağdı şöyle bir, aldı ruhumu götürdü Cunda’ya bıraktı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.