Haritalar sadece yollar için midir ve A,S,E,D sadece harf midir?

Genelde konuşulan hep  yol haritaları olur, yola çıkacaksak eğer gideceğimizin yolun ve yerin haritası, hayatımızın yol haritası, işyerimizin yol haritası ya da trafik haritası gibi. Gelin bu sefer de bir başka harita, bir sanat haritası hakkında konuşalım önce sonra da yukarıdaki harfler hakkında. Ne dersiniz? İşte harita ve işte haritanın yer aldığı broşür.

ayvalik orjinal harita-01 (1)

ayvalik orjinal harita-02 (1)

Geçtiğimiz Ağustos sonuydu. İstanbul’a dönmeden önceki son akşamdı. Ailemle keyifli bir yemek için dışardaydık ve gece pazarındaki bir arkadaşımı görmek için bir kaç dakika gece pazarına gitmiştim. İşte o sırada, bez baykuşların olduğu bir stand gözüme çarpmıştı ve  daha sonradan Aygen Hanım olduğunu öğrendiğim bir hanım  bana bu haritanın da olduğu bir broşür vermişti.  Broşür çok ilgimi çekmişti doğrusu ve sevinmiştim de çünkü son yıllarda Ayvalık’ta el sanatlarında gözle görülür bir farklılık oluşmaya başladığını düşünüyordum. Özellikle de gece pazarının açılmasından sonra.

El sanatları, el emeği her zaman farklıdır benim için. Yaptığınız işe ruhunuzu da katarsınız çünkü.  Aynı eşyadan ne kadar yaparsanız yapın, aynı ebatlarda, aynı renklerde de olsalar her biri diğerinden farklıdır. Boşuna dememişler “ El emeği göz nuru” diye ! İşte Ayvalık’taki el emeklerinin de sonunda bir haritası olmuştu ve elimdeydi.  Elinizin altında bulunması gereken  hangi el emeğine ulaşmak  için ayaklarınızın nereye gitmesi gerektiğini gösteren basit, sıcak, anlaşılır, özenle hazırlanmış bir broşür ve haritaydı.  Broşürde hem atelyeleri haritada görebiliyordunuz hem de atelyeler hakkında  gerekli bilgiler vardı. Bu broşür, ASED tarafından Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmıştı.  ASED? “Hımmm, ne demekti acaba?”   Ayvalık Sanat ve El Sanatları Derneği  demekmiş, hemen altında yazıyordu 🙂 İyi bir yazı konusu olabilirdi benim için ve Ayvalık ziyaretlerimde mutlaka yanımda olacak eşyalarımın arasında olacaktı bundan sonra.

Eylül sonunda, Aygen Hanımla tanıştığımda, konu bu haritaya ve broşüre geldi ve kendisi bana dernek başkanı Orhan Kelleci’nin de çok yakında olduğunu söyleyip, kendisini çağırdı hemen. Orhan Bey’e bloğumdan ve dernek hakkında yazmak istediğimden bahsettim. Sağolsun kabul etti bu isteğimi ve ertesi gün kendisinden aşağıdaki bilgileri öğrendim.

ASED,  2012 yılının Ocak ayında 8 kişiyle kurulmuş.  Üye sayısı şu an 22ye ulaşmış. Yerel yönetimin bireysel olarak el sanatları sanatçısına kapılarını açmaması, bireysel olarak çok fazla etkinliğe katılmamaları yüzünden sanatçıların önünü nasıl açacaklarını düşünerek Ayvalık Sanat ve El Sanatları Derneği  ( ASED) olarak kurmaya karar vermiş 8 arkadaş.

Belediye destek istediği zaman, Belediye’ye destek oluyorlar. Zeytin Müzesi’nin açılışında destek vermişler.

Ayvalık Ticaret Odası’nın ( ATO )ASED’e desteği büyükmüş. 2 yıldır ATO’nun desteğiyle Midilli’de düzenlenen Expo Ege Fuarı’na katılıyorlarmış yine ATO’nun, Ayvalık Heykel’in arka tarafında açmış olduğu Cumhuriyetten Günümüze Kadar Galerisi’nde özel günlerde 2 yıldır ürünlerini sergileyip, satıyorlarmış.

Ayrıca her sene düzenlenen Hasat Şenliği’nde Meydan’da standları oluyormuş.

Sanat Fabrikasının düzenlediği Kısa Film Şenliği’nde stand açmayı planlıyorlar.

Dernek olarak etkinlik düzenlemiyorlar, düzenlenen etkinliklere katılıyorlar ya da teklif üzerine  katılıyorlar.

Ürünlerle yerli ve yabancı turistler daha ilgililermiş.

Derneğe üye olmak için, Ayvalık’ta ikamet etmeniz, yaşamanız ve atelyenizin bulunması yeterliymiş.

Çok beğendiğim haritaya gelince;  bu harita üzerinde 4 ay çalışmışlar. Çalışan ve yapanların ellerine, görüşlerine sağlık:) Çok güzel bir harita ve broşür olmuş.  Bu haritaya ulaşmak için şu an bu bloğun dışında, yolunuz Ayvalı’ğa düştüğünde ya da zaten oradaysanız  atelyelere,  Ayvalık Gümrüğü’ne, turizm bürosu’na, pansiyonlara uğramanız yeterli. Olmadı ASED Başkanı Orhan Bey’i bulup, kendisinden isteyin! 🙂  ( hoşgörünüze sığındım Orhan Bey :))

Alın haritanızı elinize, hissedin atelyeleri, gidin, gezin, Ayvalığın ara sokaklarını bu sefer de sanat yönüyle de keşfedin.  Keyfinize keyif katın 🙂

ASED : https://www.facebook.com/pages/ASED/595699323782321

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.