Abartıdan kaçınmak…

 

Bu seferki Ayvalık ziyaretim hızlı, koşuşturmalı ve biraz da hüzünlü oldu. Aklımızda olmayan başımıza geldi… Bir de üstüne nefessiz kalışım… İşte o anda, telefonda arkadaşım Sezgi’nin ” Bir yerde otur, kahve iç, soluklan, nefes al!” demesiyle kendimi Kvcii’nin mavi koltuklarına bırakıverdim. Günden güne kalabalıklaşan Ayvalığımın kalabalığından uzak, asmaların gölgesinde sessiz, sakin, abartıdan kaçınılarak özenle döşenmiş, zevkli detaylara sahip bir mekan; Kvcii. Rahmetli Oğuz Aral’ın dediği gibi gereksiz taramalardan kaçınılmış bana göre. Hatta, kavanozdaki tartları  hakkında yine Sezgiyle telefonla konuşurken, içeri giren ve konuşmanıza kulak misafiri olan mekanın sahibi Aydın Bey’in, son derece sıcakkanlı bir şekilde tarifi alıp almadığımı sorması ve arkadaşım kafe açacaksa yardım edebileceğini söylemesi bir anda bir kaç gündür süregelen hüznümüm  biraz olsun dağılmasını sağladı.

          Aslında bütün kış burayı merak etmiştim. Hele ki sevgili Ufuk Hanım ve Figen Yarar’dan, kavanozdaki tartları öğrendikten sonra, ilk fırsatta gelmeyi istediğim bir mekandı. Huzur verdi bana, nefesim açıldı.

Zevkli detaylara sahip bir mekan dedim ya, işte o detaylardan birisi de hesabı eski bir kitabın içinde getirmeleri. Okuma köşesi bile var. Hesap geldiği zaman da hesabı unutup, kitaba dalıyorsunuz. Şansıma benim hesap, İngilizce bir romanın içinde geldi, hesabı biraz geç ödedim ama sağolsun görevliler Gülsüm ve Derya Hanım sabırlılar. 

         Nefessiz kaldığınızda, nefes alınacak bir mekan, Kvcii, bu ziyaretimde son anda beni kendime getirdi. Mekan güzeldi, kahve güzeldi, bardaklar da güzeldi ama bana göre en güzeli kapı önünde oturulup içilen kahveydi.

  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.