2475 km. ötede duyarlı bir insan

Bildim bileli, hayvan dostlarımız Ayvalık ve civarında her zaman mutlu ve özgürdüler. Neyse ki, son yıllarda biraz da sosyal medyanın gücünden olsa gerek hayvan dostlarımıza karşı takınılan bazı yanlış tutumlar değişmeye başladı. Olması de gereken zaten. Bu dünyada yalnız değiliz, parçası olduğumuz tabiatta üzerimize düşeni yapmalı ve diğer parçalarla uyum içerisinde olmalıyız. Uyum içerisinde olmadığımız zamanlarda tabiat bize bunu zaten hatırlatıyor zaten, öyle değil mi? Tabiatla uyum içerisinde olan ve sizlerin de tanıdığı blog yazarımız sevgili Eralp Baydar, 2475 km. uzaklıktaki Londra’nın yakınlarındaki Brighton’da 15 Nisan 2018’de dostlarımız ve rahmetli annesi ve bir de özel bir neden için de koşacak. Hem de maraton ! Maraton koşmak benim için çok güzel ve uzak bir hayal doğrusu. Değil 42 kilometre 420 metreyi bile koşamam!

Maratonda hayvan dostlarımız için nasıl mı koşacak? Tabii ki, bizlerin aşağıdaki linke yapacağı bağışlarla. Bu bağışlar 1824’ten beri İngiltere ve Galler’de kötü davranışlara maruz kalan hayvanların rehabilitasyonunu sağlayan RSPCA – Royal Society for the Prevention of Cruelty of Animals isimli derneğe yapılmış olacak ve tabiatın başka bir yerinde yer alan hayvan dostlarımızın daha iyi yaşamalarına katkıda bulunacak.

Yakınımızdaki hayvan dostlarımız dururken uzaktakilerle niye ilgileneyim diyenler olabilir ama önemli olan dünyadaki bir hayvan canın daha kendini iyi hissetmesi değil mi? ( Hatırlıyorum da, 17 Ağustos depreminden hemen sonra İngiltere’deki bir müşterimizden bir faks gelmişti. Şirket olarak nasıl yardımcı olabileceklerini sormuşlardı. Bunu her zaman hatırlarım. ) Ayrıca bir insanın hem bu dostlarımız hem de rahmetli annesi için maraton koşması da ayrıca takdire şayan!

Aranızda bilenleriniz vardır, Eralp zaten uzunca bir süredir koşuyordu ve en son geçtiğimiz aylarda yarı maratona katılmıştı ve yine aranızda bilenler vardır, Eralp’in Hugo adında bir köpeği ve Nermal adında da bir kedisi var. Hugo ve Nermal gayet güzel aynı evde yaşayıp gidiyorlar! Nermalle değil ama Hugoyla tanıştım.

Dört yıl önce bugünlerde Oxford’a gitmiştim ve gitmeden Eralp’e de haber vermiştim. Sonunda, yıllardan sonra Londra’da Portabello Yolu’nda bir kafede buluştuk. Hem de sadece Eralp’in bana yazdığı tarifle, telefon bile etmeden ikimiz de kararlaştırdığımız saatte, kafenin önündeydik. İşte Hugoyla o gün tanıştım. Hayvanlara dokunamam. Küçükken tüylü oyuncaklarla da oynayamazmışım. Dolayısıyla Hugo’ya da fazla dokunamadığım için üzgünüm. Kendisi nasıl bir köpek ki, saatlerce bizimle birlikte oturdu. Çıt çıkarmadı. Hatta diğer bir arkadaşımız İsmet, Hugo’nun içine insan kaçtığını düşünür – ki bence de doğru -. Hugo çok huzurlu bir köpek ve size de huzur veriyor. Buluştuğumuzda sağolsun Eralp bana Londra’da nereye gitmek istediğimi sormuştu ben de kafede oturmak istedim. Çok uzun yıllar önce Londra’da görülecek olan yerlerin bir kısmını görmüştüm zaten. O gün yıllar sonra buluştuğum arkadaşımla sohbet etmek, methini önceden İsmet’ten duyduğum Hugoyla bir arada oturmak bana tabii ki daha cazip gelmişti. Sonra Eralp bana civarı göstermeye ikna etti ve biz meşhur Notting Hill filminin çevrildiği sokaklarda dolaşmaya başladık, yine o meşhur kitapçıya gittik. Bu arada Hugo’nun gri renkte, nazar boncuklu bir tasması var ve kendisi bu tasmasıyla gezerken pek bir havalı oluyor doğrusu!

Aşağıdaki Nothing Hill filminin kitapçısının önünde çektiğim fotoğrafta aslında Hugo da vardı ama fotoğrafçı fotoğrafı basarken kadrajla oynamış. Hugo’yu diğer fotoğrafta görebilirsiniz. Biz kafedeyken çekmiştim. Başını masaya yaslayıp bize eşlik etti. Hatta sonraki zamanlarda da Hugo bana süprizler yaptı!

Bu yazımda etrafına karşı duyarlı olan bir arkadaşımdan bahsettim. Eralp sadece hayvanlara karşı değil, vatanına, ailesine, dostlarını karşı da çok duyarlıdır. 2475 km. öteden bile yetişir buraya. İnsan isteyince nerede olursa olsun, başka birisine ya da başka bir yere yetişebiliyor. Hayatın güzelliklerinden birisi de bu olsa gere

27.Şubat.2018, OZM

https://www.justgiving.com/fundraising/james-baydar

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.