Bizim rahmetli Barış Manço, bizim köy, bizim çocuklar ve Efe Mert

Yeğeninizle o anda konuştuğunuz konunun yarım saat kadar sonra – hele bir de süprizle birlikte – gerçekleşme ihtimali yüzde kaçtır?

Geçtiğimiz Cuma günü son anda, yeğenim Efe Mert’i okuldan ben aldım. Bayrak töreninden sonra sinemaya gitmeye karar verdik. Efe, kahramanların olduğu Pasifik Savaşı: İsyan isimli filme gitmek istiyordu.

Alışveriş merkezine geldik. Filmden önce yemek yerken konu birden domateslere, pidelere ve tarıma geldi. Efe, tarım olmazsa bu ekmeği pişiremeyeceğimizi söyleyince ben de ona köydeki çocukların nelerle uğraştıklarını sordum. Cevap olarak da köydeki çocukların bir araya gelip kitap okuduklarını, yaratıcı şeylerle ve toprakla uğraştıklarını öğrendim.

Yemeğimizi yedik, gişeye geldiğimizde gişenin önünde genelde Cuma saat 15.30 civarında rastlanmayacak bir hareketlilik vardı. Kalabalık bir grup çocuklar ve velileri gişelerin oradaydı. İlk anda ne olduğunu anlamadık tabii ki. Efe, bir yandan filmlerin afişlerinin olduğu ekrana bakıyor bir yandan da Pasifik Savaşı filminin kaç yaş grubu için olduğunu soruyordu. Daha dogrusu; “Artı kaç teyze?” Dedi. Baktık ki; artı onüç, filme gitmekten vazgeçtik ama aslinda Efe, Bizim Köyün Şarkısı filmini görmüş ve Pasifik Savaşı filminden zaten vazgeçmiş.

Bizim Köyün Şarkısı filmi için saat 16.00 seansına biletlerimizi aldık, başımızı çevirdiğimizde filmin oyuncusu Berat Efe Parlar’ın yanı başımızda olduğunu gördük. Çok canayakındı, yeğenimle de adaşlardı. Herkesle fotoğraf çektiriyordu. Efe’ye de fotoğraf çektirmek istemeyip istemediğini sorduğumda çekindi ve ben de fotoğraf çekmedim bir de o an saate bakmadığımızdan 16.00 seansının başlamış olabileceğini düşünüp aceleyle salona girdik ve filmin son sahneleriyle karşılaştık. Doğru tahmin ettiniz! Meğerse bir önceki seansın son dakikalarıymış.

Aslında bizim için iyi oldu çünkü az sonra neredeyse tüm salonu dolduracak kadar çocuk\n ve velileri bir anda salona girdiler, salon bir anda hareketlendi ve Berat Efe Parlar da aralarındaydı. Bir kaç koltuk ötemize oturdu.

Meğerse Efe’yle ben salon tenhayken gelip rahat rahat yerimize yerleşmişiz.

Film başlamadan önce arkadaşları küçük bir törenle Berat Efe’ye bir plaket verdiler.

Derken film başladı. BKM ve filmde emeği geçen herkesin eline sağlık. Filmin konusuna gelince; Çınar, hayatta olmayan annesinin katılıp birinci olduğu müzik yarışmasına katılma hayalini kurarken babasının işleri bozulur ve babası ve kızkardeşiyle birlikte babasının köyüne dönerler. Orada onları bekleyen yaratıcı bir öğretmen, çocuklar, köylüler ve bir de amcaları vardır.

Film ilerledikçe aklıma Efeyle yemekte ettiğimiz sohbet geldi. Ne demişti Efe? “Köydeki çocuklar bir araya gelip yaratıcı şeylerle uğraşırlar!” Haklıydı ve o çocuklar karşımızdalardı, hem de rahmetli Barış Manço’nun Yine Yol Göründü Gurbete isimli şarkısınín eşliğinde… Çok sevdiğim ve çocukları çok seven, onlarín farkında olan rahmetli Barış Manço’nun bir şarkısında yeğenimle buluştum. Üstelik bu şarkí filmdeki ince ince düşünülüp işlenen detaylardan sadece bir tanesiydi. Diğerleri neler miydi? İşbirliği, hayaller, aile, arkadaşlík, çocuk yetiştirme yöntemleri, eskinin gücü, mucizeler ve daha fazlası, her karakterin kendine has en az bir özelliğinin olması.

Filmde, bana göre Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü? ve Vizontele filmlerine de göndermeler yapılmış. Filmdeki iki detay bana bu iki filmi çağrıştırdı.

Oyuncuların hepsi rolünü çok iyi oynamış hele ki çocuklar!

Kahramanların çok olduğu bir film Bizim Köyün Şarkısı ve bu kahramanlardan başka bir de gizli bir kahraman var bu filmde. Kim mi? Hani şu üzerine basıp geçtiğimiz toprak.

Filmin sonlarína doğru Efeyle oturduğumuz yerde dans bile ettik.

Bu filmi çocuklarla birlikte büyükler de seyretmeliler bence böylece toprağa karşı olan sevgimizi hatırlarız belki.

Film çıkışında sadece Berat Efe Parlar ile Efe Mert’in fotoğrafını çekmekle kalmadım, Efe’nin isteği üzerine bir kaç tane daha fotoğraf çektim.

Bu filmde daha başka neleri hatırladık?

  • Bir Barış Manço şarkısının, aradan kaç yıl geçerse geçsin eskimeyeceği, o şarkıların zamansız şarkılar olduğunu,

  • Sevginin çeşit çeşit olduğunu ve her zaman her sorunun üstesinden sevgiyle gelebileceğimizi,

  • Biz plan yaparken, ilk başta kötü gibi görünse de hayatín bizim için yaptığí planın aslında en güzeli olduğu hatta bu plan dahilinde süt dişi olan bir amcamız olsa bile!

  • Toprağın bize karşı ne kadar cömert olduğunu ve tarımın aslında hayat olduğunu,

  • Çok iyi oyuncu ve tabii ki de çocuk oyuncularımızın, senaristlerimizin, yapım ekiplerimizin olduğunu,
    Bir yılın nasıl başlarsa öyle devam edeceğini hatırladık.

Biz teyze yeğen geçtiğimiz Cuma günü çok eğlendik, mutlu olduk. Karşılaştığımız süprizle daha da mutlu olduk. Bir de ben, her yine yol göründü gurbete dizesini duydukça Ayvalığı hatırladım. Yine yol görünür Ege’ye…

04. Nisan.2018, OZM

Bizim Köyün Şarkısı Fragmanı

Yine Yol Göründü Gurbete

4 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.