Doğamıza uygun bir festival!

3 – 6 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ayvalık, Cunda ve Küçükköy’de Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası ( http://ayvalikesnafodasi.org ) doğamıza uygun bir Doğa Festivali ( http://www.dogafestivali.com ) düzenliyor! Ot değil, doğa festivali!

Geçen hafta, bu festivalin duyurusunu arkadaşım Sezgi yollamıştı bana. Duyuru bana ulaştığında birden çok heyecanlandım ve hemen internet sitesini ziyaret ettim. Siteyi incelemeye başladığımda daha da heyecanlandım. Ne yaptığını daha doğrusu festivalin ne olduğunu bilenlerin hazırladığı bir programı okumaya başladım. Bir ziyaretçinin sorularının cevapları sayfalarda hazırdı. İyice düşünülmüş,üzerinde itinayla çalışılmış,özenilmiş bir festival ve onun hakkındaki bir internet sitesi karşımda duruyordu ve ben bunu tabii ki de görmezden gelemezdim. Bu festivali kim ya da kimlerin düzenlediğini merak ettim ve onlarla görüşüp daha fazla bilgi almak istedim. Festivali düzenleyen Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ydı ve festival yönetiminde Oda Başkanı sayın Melih Çakırca, Oda denetim Kurul Üyesi İrem Erhan ve danışman Aydın Aktuğ vardı. Hemen telefona sarıldım, Odayı aradım. Oda sekereteriyle görüştüm, bloğumdan bahsettim. Bir kaç gün sonra Ayvalık’ta olacağımı ve kendilerini de ziyaret etmek istediğimi ekledim. Oda sekreteri de bu isteğimi olumlu karşıladı.

Ayvalığa geldiğimin ertesi günü heyecanla Oda’ya uğrayıp, Başkan Melih Çakırca’dan randevu istedim. Başkan Melih Çakırca, İrem Erhan ve Aydın Aktuğ nezaket gösterip talebimi kabul ettiler ve kendileriyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdim. Bloğuma gösterdikleri ilgi için Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na ve Festival Yönetimi’ne bir kez daha teşekkür ederim.

Festival fikri Başkan Melih Çakırca’dan çıkmış ve danışman Aydın Aktuğ da bu fikir üzerinde Başkanla birlikte çalışmaya başlamış. Aydın Bey hem turizmci, hem Ayvalık’ta yaşayan bir Ayvalık aşığı hem de taa Dünya’nın oluşum teorisi olan Büyük Patlama’yı bile gündelik hayatına rahatlıkla adapte edebilen son derece bilgili bir kişi.

Başkan Melih Çakırca son derece akıllı ve vizyon sahibi bir başkan. Odasında ahilik kurallarının asılı olması beni çok etkiledi. Babacan bir insan ve sizi dinliyor. İrem Hanım da güler yüzlü ve işini seven birisi. Festival yönetiminin Ayvalık sevgileri ve Ayvalık için bir şeyler yapma istekleri bu festivalin doğmasını ve güzel bir şekilde organize edilmesini sağlamış.

Başkan Melih Çakırca’ya göre heyecan, heves, hırs ve vakit bir araya geldiğinde güzel şeyler olurmuş ki; bu festival buna güzel bir örnek teşkil ediyor. Tabii sadece bu öğeler değil festivale yön veren öğeler. Ayvalık’taki 167 çeşit yabani ot, mübadele kültürü, Ayvalık mutfağı, el sanatları, çocuklar, karbon ayak izleri bu festivale yön vermiş. Festival yönetimi bu konularda farkındalık yaratmak için çalışmışlar. Konularında uzman konuşmacıları festivale davet etmişler, etkinlikler düzenlemişler ve hala daha festival için çalışmaya devam ediyorlar. Festival hakkındaki detaylı bilgiye hem ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın hem de Doğa Festivali’nin yukarıda yazdığım linklerinden, hem de Tatil Sepeti’nin sitesinden hem de yazılı ve görsel basın organlarında çıkan haberlerden ulaşabilirsiniz. Tabii bir de Cunda’dan Altınova’ya kadar olan dükkanlarda ve ilan panolarında bulunan afişlerden de bilgi alabilirsiniz.

Dünyamızda üzücü olaylar yaşadığımız şu günlerde böylesine heyecanlı insanların böylesine güzel organizasyonları yapmaları insanın umudunu kaybetmemesini de sağlıyor.

Bir süre önce bir dizide Boşnak bir karakter Türk karakterin karşısında yumruğunu sıkıp Boşnakça bir kaç sonra da Türkçe kalp demişti. İşte o an, beş parmağımızı sıkıp bir araya getirerek yaptığımız yumruğun aslında kalbimiz olduğunu anlamış ve irkilmiştim. Aslında yumruğumuzla değil kalbimizle vuruyorduk karşımızdakine. Bu örneği devamlı aklımda tutmaya çalışırım ve Aydın Bey, festivale yön veren konuları da 5 ana maddede anlatırken aklıma birden bu örenk geldi. Tabii ki karşılarındakileri yumruk atmıyorlardı! Hissettiğim Festival Yönetiminin, Ayvalık ve civarının bize sunduğu güzelikleri bir elin parmakları gibi beş ana maddede toplayıp, avuçlarında harmanlayıp sonra da kalplerinden gelen sevgiyle özenle ellerini açarak bizimle buluşturdukları yönündeydi.

Bu festival için teşekkür ederim size.

17 Nisan, 2018

img_0397
Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca

20180323__3536950946

2 comments

  1. Coşkuyla yazılmış yazını okuduğumda, bahsettiğin kişiler gibi insanlara ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu bir defa daha anladım. Yani yaptığı işi ciddiye alarak ve kendinden bir şeyler katarak canı yürekten yapanlara. Helal olsun onlara ve sana…

    Liked by 1 kişi

    • Sağol canım arkadaşım. Festivali düzenleyen ekibin çoskusunu yansıtabildiğime ve senin de bunu hissetmene çok sevindim. Haklısın bôyle.ekiplere, insanlara çok ihtiyacımız var. İnşallah böyle insanlar toplumumuzda artarlar ve güzel işler hep olur.

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.