Meydanlar

Evlerimizin salonları ya da diğer bir deyişle aile üyelerinin buluştukları, bir şeyler paylaştıkları evin en büyük ve geniş bir odası vardır peki ya şehirlerin salonları ya da böyle bir ortak alanları var mıdır?

 

Ben varolduklarını düşünüyorum ve bu alanlara da meydan diyoruz. Bu konuda uzman eğilim ama bundan beş yıl önce parkların, meydanların ve ağaçlarla ilgili o güne kadar dikkat etmediğim ya da farkında olmadığım noktaları fark etmiştim. O dönemlerde çok üzgündüm, canım yanıyordu ve televizyonda Taksim Meydanı’nı seyrederken birden dudaklarımdan çünkü orası İstanbul’un salonu diye dökülüverdi. Bana göre Taksim Meydanı İstanbul’un salonuydu. Orası yıllardır ama yıllardır İstanbul’un salonuydu. İstanbul’un diğer ilçelerinde de meydanlar var ama orası başkaydı işte. Anneannemle rahmetli dedemin anıları vardı orada, annemlerin çocukluk anıları vardı, hepimizin anıları vardı, ağaçlarımız, parkımız vardı. Etkinlikler, yürüyüşler orada olurdu. Bayramlarımızı orada kutlardık. Arkadaşlarımızla orada buluşur, sinemaya, tiyatroya, konsere oradan giderdik. Taksim Meydanı’nın ruhu vardı, yaşardı tıpkı evimizin salonları gibi. Orası İstanbul’un tam kalbi ya da İstanbul’un orta noktası sanki.

Cumhuriyet Meydanı da Ayvalık’ın salonuydu gerçi Ayvalık’ta bir de Arabacılar Meydanı olduğunu düşünürsek  Ayvalık’ın da  iki salonu var diyebiliriz. Uzun zamandır da Ayvalık’ın meydanları hakkında yazacaktım aslında. Önce araya Arabacılar Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi girdi. Şanslı birisi olarak da meydan yeniden açıldığı gün oradaydım. Meydan düzenlenirken paket taşların sökülüp yelerine granit döşeneceğini okumuştum ve ne yalan söyleyeyim içim kıyılmıştı. Ayvalık halkının da içi kıyılmış olacak ki, düzenleme sırasında paket taşların büyük bir kısmını oldukları yerde bırakmışlardı. Zaten meydana gittiğimde bu konuda tedirgin olduğum için ilk yerlere bakmış ve paket taşları görünce de rahat bir nefes almıştım.  Meydanın yeni hali güzeldi.  Tarihi bir meydan Arabacılar Meydanı hatta tam adı At Arabacıları Meydanı. Şimdi bir de Dr. Fazıl Küçük Meydanı olarak biliniyor. Bu meydan bana göre daha çok ticaret meydanı.

Sonra yine araya bir şeyler girdi ve ben yine yazıyı yazamadım ama kısa bir süre önce el emeği ürünlerin satılacağı Ayvalık Gece Pazarı’nın bir bölümün de bu meydanda kurulacağını öğrendim.         ( Böylece yazımın neden gecikmiş olduğunu da anladım.) Gece pazarının diğer kısmı ise Cumhuriyet Meydanı’nın çok yakınındaki sadece yayalara açık olan büyük olan caddede kuruluyor. Ayvalık’a yolunuz düştüğünde gece pazarını mutlaka gezin!

Ayvalık’ın diğer meydanı ise Cumhuriyet Meydanı.  Atatürk  Heykeli’nin, Ayvalık Belediye’sinin de bulunduğu denize nazır, palmiyeli bir meydan. Taksi durağı, gezi tekneleri,  çay bahçeleri, kafeler, bazı banklar ve otobüs şirketleri başta olmak üzere burada da pek çok işyeri var. Burada işlerinizi kolayca halledip sonrasında da denize karşı bir çay içebilirsiniz. Bu meydan neredeyse çocukluğumdan beri aynı. Resmi törenlerin yanısıra fuarlar, gösteriler de bu meydanda düzenleniyor. Kortejlerin başlangıç ya da bitiş noktası da burası ya da festivallerin açılış törenleri de burada yapılıyor. O yüzden bu meydan çok hareketli ve oradan geçerken bile bir anda bir etkinliğe denk gelebiliyorsunuz. Burası da yaşayan bir meydan.  Acaba yaşamayan meydan var mı?

 

 

Cumhuriyet ve Arabacılar Meydan’larına ait paylaştığım fotoğrafları 13 Nisan’da çektiğim için bayraklarla süslüler.

Ayvalık’ta olduğunuzda Cumhuriyet Meydanı’na zaten gideceksiniz, yolunuz düşecek bir de Arabacılar Meydanı’na gidin derim naçizane!

Geldiğiniz, vakit ayırıp yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bana ulaşabileceğiniz adresleri biliyorsunuz. Bir tanesi elektronik posta adresim  365gunayvalik4mevsimcunda@gmail.com

Meydanlar güzeldir, evimizin salonları gibi…

21 Haziran 2018, OZM

 

 

 

 

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.