Köye film, ilçeye koro, şehre plak geliyor!

Keşke aynı anda iki yerde olabilsek, olabilsek de hem köyde film seyredip, ilçedeki kültür sanat günlerine gitsek hem de şehirde plak dinlesek!

Geçtiğimiz hafta bir arkadaşımın vasıtasıyla Kadıköy Belediyesi’sinin 3. Plak Günlerinin tarihlerini öğrenmiştim ve mutlu olmuştum ki; üstüne Ayvalık 14. Kültür Sanat Günleri’nin meydandaki afişini görünce mutluluğum daha da artmıştı. Heyecan ve merakla afişe daha yakından bakmaya gittiğimde ise mutluluğum yarım kaldı. Neden mi? Çünkü Ayvalık Belediyesi’nin ( @ayvalikbelediyesi ) düzenlediği Kültür Sanat Günleri 4 Eylül’de başlıyordu ve ben 3 Eylül’de İstanbul’a dönüyordum. Olsun ben de Kadıköy Belediyesi’nin ( @kadikoybelediye ) 8 – 9 Eylül 2018 tarihlerinde düzenleyeceği Plak Günleri’ne giderdim.

Tamamıyla ücretsiz olan 14. Ayvalık Kültür Sanat günleri yine dopdolu, özellikle de Koro Festivali’nin de etkinlikleri bu günlerde ama olsun, bu yılki Kadıköy Plak Günleri de rahmetli Müzeyyen Senar’ın 100. doğum yılı’na ithaf edilmişti.

Bu yıl 8 Eylül’e kadar sürecek olan Kültür Sanat Günleri geniş bir alanda yapılacaktı. Ne yapalım! Moda da geniş bir alan hatta Moda Burnu’ndan İstanbul’un karşı kıyısı da gözüküyor nasılsa!

Gerçi 4 Eylül’de Ayvalık’ta yaşayan sanatçıların ayrı ayrı karma resim ve fotoğraf sergileri vardı. Belki Ayşın Hanımla ( @ayisigiayvali ) bu sefer aynı mekanda buluşabilecek ve “Sonunda kavuşma, buluşma” isimli çalışmamıza imza atabilecektik! Ama olsun belki plak günlerinde de oraya gelecebilecek başka arkadaşlarıma kavuşurum!

Misal, 5 Eylül’de bana göre efsanevi Altınova Gece Pazarı’nde T.E.D Ankara Koleji Mezunları Derneği’nin konseri var ama olsun, Plak Günleri’nde de Gözyaşı Çetesi ile Babazula konser verecekti nasılsa! Bu arada Altınova Gece Pazarı için efsanevi dememim nedeni, pazarın 90lı yılların başından itibaren kurulmasıdır. O pazarda çok güzel ürünler vardı. Ne yazık ki uzun zamandır gidemedim.

Gelelim 6 Eylül’e. 6 Eylül’de Akçapınar Köyü’nde defalarca seyretsem de hiç bıkmayacağım Selvi Boylum Al Yazmalım filmini açık havada köy halkıyla birlikte seyretmek vardı serde! Hatta film başlamadan önce Gamze’ye de haber verirdim, O da aynı anda İstanbul’da DVD’den seyrederdi sonra Gamze İstanbul’da biz köyde aynı anda “Sevgi emektir” repliğini duyduğumuzda sessizce akan gözyaşlarımıza içimizi çekerek eşlik ederdik. Ne yapalım, belki Kadıköy Plak Günleri’nde filmin unutulmaz müziğinin plağına denk gelirim. Belli mi olur!

Benim için ayrı bir anlamı olan atölye kavramı ve çalışmaları, Ayvalık’da koro etkinlikleri kapsamında 7 Eylül’de Sanat Fabrikası’nda gerçekleşecekti. Olsun, Plak Günleri’nde de yazılarını çok sevdiğim Kanat Akkaya, Gülşah Gürayla beraber radyocular olarak plakları anlatacaktı nasılsa!

Bu yıl İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, Ayvalık’ta 8 Eylül’de Klasik Otomobil Sergisi düzenleyecekti ama tesadüfe bakın Plak Günleri’nde de rahmetli Müzeyyen Senar’ın 1972 model Anadol’u yer alacaktı.

Belki bu yıl Ayvalık Kültür Sanat Günleri’ni bu yıl kaçırmıştım ama bunun kısmetse gelecek yılı da var! Hem yanıbaşımda Kadıköy Plak Günleri var.

Değerli Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Aykurt Nuhoğlu ( @aykurtnuhoglu ) ve Ayvalık Belediye Başkanı Sayın Rahmi Gençer ( @rahmi.gencer ); sizler ve ekipleriniz, çalışanlarınız sevginizi gösterip emeğinizi ortaya koyarak bizleri bu güzel günlerle buluşturuyorsunuz. Birisine gidemesek bile şükür diğerine yetişiyoruz.

Güzel anılar, yeni hayatlar, yeni tecrübeler, yeni dünyalarla tanışıp yeni yolculukla için, görgümüzü, kültürümüzü arttırmak, yenilenmek için haydi kültür sanat günlerine, plaklarla ya da etrafınızdaki etkinliklerle buluşmaya!

Şimdiden iyi seyirler, keyif alacağınız konserler ve etkinlikler dilerim.

04 Eylül 2018, OZM

3. Plak Günleri’nin tanıtım klibini izlemek için https://youtu.be/h7tfhRwwDW4 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

https://youtu.be/h7tfhRwwDW4

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.