Tilki tilki, söyle bana saatin kaç?

Yüzyıllardır her şeye sahip olma arzusu olan insanoğlunun sahip olamadığı tek birim değer zaman olsa gerek; zamanı yüzyıllardır takip etse de, birimlere ayırsa da nafile! İnsanoğlu zamana hükmedememiştir, zaman insanoğluna hükmetmiştir. Belki de bu yüzden zaman, insanoğluna acımasız görünmüştür, sinsi gelmiştir ve bir çocuk oyununda zamanla tilki eş tutulmuştur, zaman tilkiye sorulmuştur. Kimbilir? Acaba zamanla bütün olsak, bir olsak oyunda kendisine ne derdik? Nasıl çağırırdık zamanı? Hükmetmeye çalışmaktan vazgeçsek, üzülünce suçu zamana atmasak, sevinince mutluluğumuzun kaynağını zamanın bir hediyesi olarak bellesek, kolaylaşır mı hayatımız?  

Merhaba sevgili dostlar,

Bu yazımda sizlere, insanoğlunun birimlere ayırdığı zamanı ölçmek için kullandığı değişik bir saatten söz etmek istiyorum. Bu saat Cunda Adası’nda. Sahilde. İsmi de anelemmatik güneş saati. Yerini kaçırmanıza imkan yok çünkü muhtemelen üzerine basacaksınız. Doğru tahmin ettiniz! Bu saat alışılageldiğimiz açık havadaki saatler gibi göz hizasında ya da duvarda değil, yerde. Saate bakmak için yere bakmanız yeterli. Zaten biraz da büyük sayılabilecek bir alanda ve zaman burada sanki tilkiliğini konuşturuyor. Doğru zamanı göstermek için sizi de işin içine katıyor, eh hal böyle olunca da yanılırsanız, suç sizin!

Saatle ilgili olarak yine yazmaya devam edeceğim şimdi sizi bu değişik saatle başbaşa bırakıyorum.

Bana göre en değerli iki hazinenizden birisi olan vaktinizi ayırıp yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim!

Tilkiyi sevmek iyi gelebilir insanoğluna, belki tilki kuzuya dönüşür… Yanıldığımızda da suçu  kediye ya da fasulyeye atarız!

11 Eylül 2018, OZM

2 comments

  1. Yazıyı okurken, kol saatlerimin pillerinin bittiğini ve bir türlü alamadığımı düşündüm. Artık cep telefonları saat vazifesi de gördüğü için eskiden kolumda olmazsa kendimi eksik hissettiğim saatler çekmecede benim gönlümün olmasını bekliyor. 😦

    Liked by 1 kişi

    • Aaa, bu konuda yalniz değilmişim meğerse! Bende durum aynı sayılır. Saat takiyorum ama pili bitince pili bitmemiş olanı takmaya devam edip pili değiştirmeyi ihmal ediyordum. Nedeni dedigin gibi cep telefonu olabilir.

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.