1. Kaset Günleri ya da ah bu 90lar!

Yollar ve yol şarkıları, yol türküleri. Bizi varacağımız yere götüren yollara, taşıt araçlarına kısacası yolculuğumuza eşlik eden hatta yolculuğumuzu tamamlayan şarkılar, türküler. Kah bizi neşelendiren, kah hüzünlendiren şarkılar, türküler… Ya olmasalardı? Yollar nasıl biterdi?

Bugünkü paylaşımım yol şarkıları hakkında. Ayvalık 14. Kültür Sanat Günleri, Kadıköy 3. Plak Günleri derken sıra geldi benim 1. Kaset Günleri’ne! Kasetlerimin durduğu kutuyu açtım ve doğal olarak da nice yolculuklar, nice anılar durdukları yerden teker teker çıkıp gelmeye başladılar.

İstanbul – Ayvalık – Altınova – İstanbul güzergahını gidip gelmeye başladığımda kasetler vardı. Kurşun ya da herhangi bir kalem ile kaset arasındaki ilişkiyi bilenlerdenim. O zamanlar benzin de ucuzdu… Tabii ki yolda giderken kasedi ileri geri sarması ve değiştirmesi de vardı. Aynı şarkıyı bir kez daha dinlemek için kasedi geri sarardık, beklerdik. Aynı zamanda beklemek de varmış, yazarken fark ettim.

Yola çıkmadan önce kasetlerimi sonraları da CDlerimi özenle seçerdim. Şimdilerde minik müzik çalarımın fişini arabadaki panele takıyorum, yola çıkıyorum. Kaset ya da CDlerden unuttuklarım olursa o yolculuk benim için zor geçerdi; ister arabayı ben kullanayım ister kullanmayayım farketmezdi, yol uzardı. Şarkılar daha doğrusu yol şarkılarım benim için bu kadar önemliydi. Bazı şarkıları sadece yolda dinlerdim. Kendime göre bir listem vardı. Zaman zaman yeni çıkan kaset ve CDler de listeme eklenseler bile bir ana listem vardı. Tabii neredeyse her yolculukta hemen hemen aynı şarkıları – hatta bazılarını birden fazla kez – dinlemek yanımdakilerin söylenmesine neden olsa da fark etmezdi. Eskiden İstanbul – Ayvalık arası uzun sürerdi ve özellikle de Balıkesir’in virajlı ormanlarından geçerken o şarkılar bana enerji verirdi. Ayvalık’a giderken başka şarkıları dönerken de başka şarkıları dinlerdim. Bazı şarkıları da hem giderken hem de gelirken dinlerdim ve farkı duyguları hissederdim. Mesela rahmetli Kayahan’ın “ Atın Beni Denizlere” isimli şarkısı, Ayvalık’a giderken Edremit sapağını dönünce dinleyebileceğim bir şarkıydı. Mustafa Sandal’ın “ Gölgede Aynı” isimli albümdeki “ Gidenlerden” ve “İki tas Çorba” başta olmak üzere tüm albümü hem gidişte hem de gelişte dinlediğim şarkılardan oluşuyordu. Ayvalık’a giderken “İki Tas Çorba” Ayvalık’a yaklaşmakta olduğumu bana hatırlardı, dönüşte ise bana hüzün verirdi. Ayrıca bu şarkı yine bana göre çok romantik bir şarkıydı. Gidenlerden isimli şarkı ise dönüş yolunda virajlı orman yollarında dinlediğim bir şarkıydı ve neden olduğunu bilmiyorum ama bu şarkı bana Ayvalık’ı hatırlatırdı. Tarkan’ın tüm albümleri de istisnasız listemdeydi.

Nilüfer’in söylediği “ Şov Yapma” ve “ Yine Yeni Yeniden” isimli şarkılarının da olduğu albüm Ayvalık’a giderken dinlediğim bir albümdü. Zaten Mustafa Sandal, Kayahan, Nilüfer başta olmak üzere bazı sanatçıların her albümde yol şarkısı bulurdum. Özellikle yapmazdım ama albümü dinlerken birden kendimi yoldaymış gibi hissedersem, o şarkı benim yol şarkım oluverirdi. Grup Gündoğarken, Yeni Türkü, Sertap Erener’in şarkıları eşliğinde de keyifli yolculuklar yapmışımdır. Yabancı sanatçılara gelince Rod Stewart, Chris De Burgh, Eric Clapton, Roy Orbison ve Chris Isaac’i sayarak başlayabilirim. Sonrasında Alessandro Safina da listeme eklendi.

Rod Stewart, Chris De Burgh ve Alessandro Safina çoğunlukla Ayvalık yollarında bana eşlik ederken, Eric Clapton, Roy Orbison ve Chris Isaak bana Akdeniz yollarında eşlik ederlerdi. Akdeniz yollarına da gittiğimi okuyunca şaşırmış olabilirsiniz! Bir aralar Akdeniz yollarına da giderdim. Genellikle önce Altınova’ya uğrar sonra yola devam ederdik. Kaş – Kalkan – Kekova güzerganında ve Ortaca civarındaki köy yollarında – hele ki vakit gün doğumuna ya da batımına denk geldiyse bahsettiğim üç sanatçının da şarkılarını dinlemek o kadar güzel oluyor ki! Akdeniz’in mavisini seyrederken fonda Roy Orbison’un, California Blue’yu ( Şarkıyı Kaliforniya Mavisi ya da Kaliforniya Hüznü olarak çevirebilirim ama ben Kaliforniya Mavisi’ni tercih ediyorum ) söylemesi beni alır başka bir dünyaya götürür ve orada bırakırdı. Bugün de aynı şarkıyı aynı yerde yine dinlesem yine aynı hislerle dolacağıma eminim. Bu şarkıyı ayrıca Kaputaş Plajı’ında da dinlediğinizi hayal edin, ardından yine Roy Orbison Only the Lonely ve You Got It’i söylesin ve Eric Clapton Blue Eyes Blue, Change The World, Tears in Heaven, Layla, River of Tears ve Wonderful Tonight ile devam etsin. Derken sırayı Chris Isaak alsın ve Wicked Game ile başlayıp, Blue Spanish Sky ile devam etsin. Derken ben de otel, pansiyon ya da kalacağım yere geleyim ve o sırada yine Chris Isaak Blue Hotel’i söylesin. Hayal etmesi bile güzel geldi…

Tabii bir de – hatırlayanlarınız vardır mutlaka – Anılar 9 kasedi ve The Grease Megamix kasetleri de listemdeki kasetlerdendi.

Bunlar benim kaset ve yol şarkılarımdan, yol güzergahlarından hatırladıklarım, seçtiklerim. Tabii bir de CDler ve sonrasında da mini müzikçalarlar var!

Peki, var mı sizin de yol şarkılarınız? Listeleriniz? Özellikle dinlediğiniz yollar ve şarkılar? Gelin paylaşın siz de, haftasonu da yaklaşırken!

13 Eylül 2018, OZM

5 comments

 1. Bu aldığın şarkı ve şarkıcıların benim halen favorilerim olduğunu söylesem.. Bir de walkmende dinleme keyfi vardı .. o koca kulaklıklar da son birkaç yıldır moda oldu yeniden . Bence o kasetlerin de plaklar gibi dolaplardan çıkacağı günler olacaktır ..

  Liked by 1 kişi

  • Aynı şarkı ve şarkıcıların senin de favorilerinin olduğunu söylememe şasırmadım desem!
   Galiba walkmenler de hala var çünkü bu yıl seyrettiğim Bizim Köyün Şarkısı isimle filmim başrolündeki karakter walkmen dinliyordu ve galiba bu da plaklar gibi kasetlerin de dolaplardan çıkacağının işareti. Filmedeki walkmen eski de degildi üstelik. Aaa, internette arayayim, bulursam bağlantısını yorum kısmına eklerim.

   Beğen

 2. Bazı şarkıları dinlemek kış ortasında bile olsak yazın yolda tatile gidiyormuş hissi yaşatır bana da… Ne hoş bir hisdir o, yaşanmış ama tam da hatırlanamayan güzelliklerin ipucunu verir insana.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.