8 metre

IMG_20181026_124448.jpg

Ömrünün sonuna kadar vatanı için çalışmak ve mutlu olmak…

 

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz Atatürk’le Konuşmalar isimli kitapla 29 Ekim’in hemen öncesinde tanışmak benim için etkileyeci ve güzel bir süpriz oldu. Kitabı ödünç  almıştım ve gelin görün ki; daha kitabı okumadan kitap kapağından ayrıldı, okumaya başladığımda da bu sefer sayfaları ayrılmaya başladı! Kitabı elimden geldiğinde tamir ettim ama sırf bu yüzden kitabın tamamını okuyamadım, iade ettim. Kitap Mustafa Baydar tarafından hazırlanmış, Atatürk’ün yerli ve yabancı gazetecilere verdiği mülakatlardan oluşuyor. Kitabın ilk sayfalarında Falih Rıfkı Atay’ın da kitap hakkındaki düşüncelerine yer verilmiş ve okuduğum baskısı 2000 yılında Cumhuriyet Gazetesi tarafından okuyuculara hediye olarak verilmiş.

Her ne kadar kitabın tamaını okuyamasam da, gördüğüm kadarıyla gerek Misak – ı Milli’de alınan kararlar gerekse de Sivas ve Erzurum Kongrelerinde alınan kararlar sadece 29 Ekim 1923’e kadar sürmemiş, sadece savaş meydanlarında da uygulanmamış, Cumhuriyet ilan edildikten sonra da uygulanmaya devam etmiş. Ülke bu kararlara göre yönetilmiş. Buna ek olarak Atatürk, Ruşen Eşref’den Yakup Kadri’e, United Press muhabirinden Celal Nuri’ye, Mc Artur’a ve Gladis Baker’a kadar verdiği röportajlarda Türk milletini her zaman övmüş, gerektiğinde diğer ülkeleri de incitmeden, kibar bir uslüple kararlarını, uygulanacak politikaları da açıkça, direkt olarak söylemiştir.

Ayrıca yine bu kitapta Atatürk’ün vecizelerini de ne zamanlarda söylediğini öğrendim. Bu kitabın benim için bir başka önemi de kendimi  sanki Atatürkle aynı odada hissetmem oldu. Sanki karşımdaydı ve benimle sohbet ediyordu. Ben de onunla birlikte tarlaya gidiyor, okullara başlıyor, Fransızca öğreniyordum. Savaş meydanlarında yer alıp sonra Cumhuriyeti kuruyordum. Atarük okuduğu kitapları özümsemiş, vatanı ve kendisi için varılacak en iyi sonuçlara bu kitaplar sayesinde karar vermiş. Dediğini yapmış, yaptıklarını  da demiş.

Kendimce bu kitaptan çıkardığım sonuçları sizlerle paylaşmaya çalıştım. Elbette ki Atatürk’ü ben anlatamam, ne yazık ki o kadar donanımım yok. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Ben kendisini elimden geldiğince anlatmaya çalışırken bakın Atatürk Çanakkale’yi kurtaran ruhu nasıl anlatmış: ( Bu paragrafı okuduktan sonra, o gece kitabı okumaya devam edemedim. Çanakkale’de bu siperleri görmüştüm, yakınlıkları dikkatimi çekmişti ama aralarındaki mesafenin kaç metre olacağını tahmin edememiştim.)

Paşa Çanakkale’deki kahramanlık sahnelerini anlatmaya devam ediyor:

” — Biz ferdi kahramanlık sahneleriyle meşgul olmuyoruz. Yalnız size Bombarsıtı vak’asını anlatmadan geçemeceğim. Mütekabil ( karşılıklı ) siperler arasında mesafemiz sekiz metre, yani ölüm muhakkak, muhakkak… Birinci siperdekiler, hiçbiri kurtulmamacasına kamilen düşüyor, ikinciler onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar şayan – ı gıpta ( imrenilecek ) bir itidal ve tevekkülle ( kendini bırakma ile ) biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiç ufak bir futur ( bezginlik ) bile getirmiyor; sarsılamk yok! Okumasını bilenler ellerinde Kuran – ı Kerim, cennete girmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler kelime-i şahadet çekerek yürüyorlar. Bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren şayan – ı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muhaberesini kazandıran, bu yüksek ruhtur.”

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımımız kutlu olsun, bayrağımız her zaman göklerde dalgalansın, marşımız her zaman söylensin…

29 Ekim 2018, OZM

 

 

 

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.