Süper kahramanlar, gülen kalpler

 

Bugün sevdiklerimiz, bizlere rahatlıkla gülen kalpler çizebiliyorsa bunun nedeni geçmişimiz de gülen kalplerini seve seve bizler için feda edenlerdir. Onların zaten Cennet’te olduklarına inanıyorum ve oradan hala bize gülen kalpler yolladıklarına da. Küçücük bedenlerindeki kalpleri ne kadar da büyükmüş ve ne kadar da içten gülümsemiş ki, yüzdört yıldır içimizi ısıtmaya devam ediyor ve devam da edecek çünkü Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır hem zaten bize kim zincir vuracakmış? Şaşarım…

 

Geçtiğimiz Perşembe günü Efe’yi okuldan ben almıştım ve annemlere gidiyorduk. Annemin evine yaklaştığımız sırada ve sonrasında da kapının önünde, arabada geçen konuşmamızı sizlerle de paylaşmak istedim.

Efe: “ Teyze, 18 Mart geliyor ya okulda tören yapacağız. Şiir okuyacağız. 18 Mart’ta düşmanlar bizimle savaşmış. ” Diye söze girdi.

–     Evet Efe, İngilizler, Fransızlar ve diğer birkaç ülke bizimle savaştı. Hatta İngilizler Hindistan ve Avustralya’dan da asker getirdiler ama yenildiler.

–  Peki sonra ne oldu Teyze?

– O sırada bizim arkadaşımız olan Almanlar yenildiği için biz de yenilmiş

 

sayıldık. Sonra Kurtuluş Savaşı oldu ve kazandık. Sonra da o ülkelerle dost olduk. Atatürk o ülkeleri ziyarete gitmedi ama o ülkelerin devlet başkanları, kralları bizi ziyarete geldiler.

– Kurtuluş Savaşı niye olmuştu Teyze?

– Düşmanlar yurdumuzu işgal etmişti Efeciğim. Biz de bunu kabul etmedik.

– Teyze, geçen gün de 12 Mart’tı. İstiklal Marşımız kabul edilmiş.

– Evet Efeciğim. İstiklal Marşımızın sözlerinin tamamını şimdi pek anlamayabilirsin ama sözleri çok güzeldir. İlerde ne demek istediğimi anlayacaksın.

– Öğretmenimiz de öyle söyledi Teyze. Dördüncü sınıfa geçince anlayacakmışız. Hem zaten ben şimdiden dört kıtasını ezbere biliyorum. ( Bu son cümleyi Efe Mert gururla üstüne basa basa söyledi. )

– Seyit Onbaşı varmış, mermiyi kaldırmış.

– Evet Efeciğim, çok güçlüymüş.

– Çok güçlü değilmiş Teyze, yapabileceğine inanmış, kendine güvenmiş ve yapmış. ( Teyze ilk anda afallar ama sonra cümlenin nereye vardığını duyunca rahatlar. )

-Haklısın Efeciğim, kendisine güvenmiş, inanmış ve mermiyi kaldırmış. Efe, hani biz Ayvalık’a giderken havaalanına iniyoruz. İşte o havaalanının adı Seyit Onbaşı’nın adı. Kendisi oralıymış.

-Biliyorum Teyze, Ayvalık’a giderken heykelini görmüştüm.

-Efeciğim Seyit Onbaşı gibi Nene Hatun var, Kara Fatma var.

-Onları bilmiyorum Teyze.

-Olsun Efeciğim, öğrenirsin. Onlar da bizim kahramanlarımız. Yurdumuzu işgal ettiklerinde bir avuç Türk, Atatürk’le birlikte düşmana karşı savaşmış. Kahramanlıklar yapmış Seyit Onbaşı gibi.

Süper kahramanlar gibi. ( O sırada Efe Mert’in gözleri heyecan ve şaşkınlıktan iyice açılır.)

-Evet Efeciğim, Süper Kahramanlar gibi.

-Ama onlar gerçekmiş Teyze! ( Bu sefer de Teyze’nin gözleri hem şaşkınlıktan hem de sevinçten açılır çünkü Efe’nin yaptığı Süper Kahramanlar benzetmesi hoşuna gider hem de Efe o kahramanların gerçek olmadığının farkındadır. Çok şükür ki, gerçek kahramanları da hemen ayırt edebilmektedir. )

-Evet Efeciğim, onlar gerçekmiş.

-( Arabanın konsolundaki yazıları işaret ederek ) Teyze, artık yazım güzelleşti buradaki yazıların üstünden geçeyim. Sana da bir sürpiz daha yapayım.

– Peki yap hadi!

Efe hem “ Seni çok seviyorum “ yazısının üzerinden geçer hem de yanına gülen bir kalp yapar.

 

Bu gülen kalp, tüm süper kahramanlarımız ve çocuklar için olsun. Her biri umut, fidan ve geleceğimiz olanlar için olsun hatta bizler için de olsun.

Ne mutlu süper kahramanlarımız var, hem de gerçek süper kahraman onlar!

18 Mart 2019, OZM

 

 

 

 

 

3 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.