Leonardo Da Vinci olmak

Sayısız tasarım ve sanat eserinin yanısıra volan ve volan dişlisini de tasarladığı için ayrıca sevdiğim Leonardo Da Vinci’nin ölümünün 500. Yılı nedeniyle İtalyan Hükümeti tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında geçtiğimiz Pazartesi gecesi, İtalyan Kültür Merkezi’nde “ Leonardo Da Vinci” olmak isimli bir belgesel seyrettim.

Belgeselin yapımcısı ve başrol oyuncusu Massimilliano Finazzer Flory ‘de bizlerle birlikte olması güzel bir sürpriz oldu. Massimilliano Finazzer Flory tiyatro kökenli bir aktör ve bu belgesel için iki yıl hazırlık yapmış olmasının yanısıra öncesinde Leonardo da Vinci’yi tiyatro sahnesinde de canlandırmış.

Massimilliano Finanzer Flory belgesel başlamadan önce yaptığı kısa konuşmasında küçükken aslında hepimizin birer Leonardo olduğunu ama büyüdükçe değiştiğimizi ve bu yönümüzün kapandığını söyledi. Leonardo Da Vinci, çocukluğundaki bakış açısını her zaman korumuş ve Leonardo Da Vinci olmuş. Buradan anladığım aslında Leonardo Da Vinci evel ezel ait olduğumuz o dünyadan hiç ayrılmamış. Her zaman orada kalmış ve Leonardo Da Vinci olmuş.

Tabii ki film ya da belgesel eleştirmeni değilim ama ne anlatacağını, ne kadar anlatacağını ve nasıl anlatacağını bilen sade, yalın, sakin ama hareketin olduğu *bir belgesel izledim. Filmde Leonardo Da Vinci’nin filozof yönü ele alınmıştı ve belgesel bu özelliğe uygun şekilde çekilmiş ve hikayenin anlatımındaki kullanılan tekniği çok beğendim.

Leonardo Da Vinci’nin filozof tarafı çok dikkatimi çeken bir tarafı değildi zaten kendisinin sanatçı, mucit, matematikçi,  tasarımcı, mühendis, mimar ve diğer yönlerini de düşündüğümde filozof tarafını gözden kaçırmışım. Aşk tanımını yaparken bence sadece filozof değildi, sanki tasavvufu da çok iyi biliyordu. Hem o sahneyi hem de diğer birkaç sahneyi izlerken aynı gün aşk hakkında kendi kendime sorduğum bir sorunun cevabını duydum, hem de Leonardo Da Vinci’nin tasavvufu, Hz. Mevlana, Şems ve hatta Kuran- ı Kerim hakkında da araştırma yapıp yapmadığını da merak ettim. Bu belgeseli izledikten sonra Leonarda da Vinci’nin özelliklerine  – naçizane – sufiliği de eklemek isterim. Doğa’nın kitabını o kadar güzel okumuş ki! Aşkın ne olduğunu o kadar güzel özümsemiş ki! İnsanlığa o kadar çok saygı göstermişti, özenmiş ki!  

Nasıl ki Leonardo da Vinci tüm doğaya ve insanlığa saygılıysa, film ekibi de kendisiyle saygıyla cevap vermiş ve bu saygıyı, karakterlerin giyimlerine de yansıtmış. ( “ İtalyan tarzı “ diye bir konu başlığı var gerçekten! ) Bu belgeseli daha birçok kez izleyebilirim. Hatta DVDsi çıkarsa alırım.

Belgeseli izlerken suyun, güneşin, yaprakların, kelimelerin, çizimlerin arasında kayboldum, zihnim bir yandan boşalırken bir yandan da yeni bakış açılarıyla doldu, ailemdeki, etrafımdaki hatta dünyadaki minik Leonardo’ları ve onlar için neler yapabileceğimi düşündüm.

Bu arada,  Leonardo Da Vinci’nin doğduğu evin etrafında gezerken karşımda sanki Ayvalık vardı. Neden mi? Eğer filmi izlerseniz, nedenini de o zaman siz bulursunuz!

Elbette ki bu belgesel hakkında yazılacaklar bunlarla sınırlı değil. Bunlar, belgeselin bana hissettirdikleri, belgeselde beni etkileyen pek çok sahne daha vardı. Onlardan biri de; ( inşallah eksiksiz hatırlıyorumdur ) Leonardo Da Vinci’nin “İnsanlar kelimelerin üzerinde yükselecekler.”  demesiydi. Kelimelere,  okumaya, yazmaya, volan dişlilerine, suya, harekete ve doğaya, aşka, bütünleşmeye , insanlığa, Leonardo Da Vinci ve diğerlerine selam olsun!

Bu belgeseli seyretmemizi sağlayan İtalyan Kültür Merkezi’ne ve belgesel ekibine teşekkür ederim.

12 Haziran 2019, OZM

*Leonardo da Vinci’ye göre hareket hayatın temelidir.  

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.