2019 giderken gelen yenilikler – 1

Bir an aslında çok uzun olduğu halde neden bir yıl kısa gelir bize ya da en azından bana?

Daha dün gibi 2018 hakkında yazı yazıyordum ya da yıl sonunda gittiğim filmleri sizinle paylaşıyordum değerli dostlar ve ne zaman 2019’un sonlarına geldik ? Anlayamadım. Bu durumu her ne kadar anlayamasam da; varsın olsun. 2019 giderken bana güzel süprizler yaptı.

Bunlardan bir tanesi Scrikss’in marka elçisi olarak seçildim. Bir süre önce Scrikss’in marka elçisi aradığını okumuş ve hiç tereddüt etmeden marka elçiliği için başvurmuştum. Scrikss dört yazar, çizer, fotoğraf ve özel yetenekler alanları olmak üzere dört kategoride marka elçisi arıyordu. Tabii ki de yazarlık kategorisinde başvurumu yaptım ve 25 Kasım’da marka elçisi olarak kabul edildiğime dair e- posta geldi. 7 Aralık’ta da marka elçileri toplantısına katıldım. Bu arada 7 Aralık benim için önemli bir tarih oldu. Hayatıma dair iki önemli olay o güne denk geldi. Diğerini bir sonraki paylaşımımda anlatacağım.

Scrikss marka elçisi olarak hiç tereddüt etmeden başvurmamım nedenleri arasında sadece kalem ve defter canavarı olmam ya da Scrikss’in eski ve köklü bir marka olması değil. Bu nedenlere ek olarak Scrikss’in ürünleri için verdiği ömür boyu garanti ve bu hizmetle ilgili geçmişte yaşadığım bir olay.

Yine bir yıl sonuna doğru çok sevdiğim bir iş arkadaşım bana ve dayıma yeni yıl hediyesi olarak üzerinde isimlerimiz yazılı olaran Scrikss tükenmez ve dolma kalem seti hediye etmişti ve bu dolmakalemle tükenmez kalem o günden beri hep yanındadır. Setin olduğu kutudan bir de garanti belgesi çıkmıştı. O garanti belgesinin fotoğrafını bu paylaşımımda bulabilirsiniz. Arada tükenmez kalemimim gövdesinde bir sorun oldu. Galiba çok ağır bir eşyanın altında kalmıştı. Ben de kalemi Scrikss’e yollamıştım. Scriks de hiç bir ücret almadan kalemimin gövdesini değiştirip bana göndermişti. İşte o gün çok sevdiğim Scrikss’i daha çok sevmeye başlamıştım. Scrikks benim için kalemine sahip bir markaydı ve bu olay sayesinde de bu düşüncem bir kez daha kanıtlanmıştı. Zaten sloganları da ” Ulaşılabilir lüks!” Aldığınız ürüne ömür boyu garanti verilmesinden öte başka bir lüks olabilir mi?

Sonraki zamanlarda da noteLook defterleriyle tanıştım. Defterlerin tarzını çok beğenmişti. Hele o ince uzun beyaz defterini kullanmaya kıyamamıştım. Sanki o defterin siyahını da almıştım ama ortalarda öyle bir defter yok. Demek ki almamışım!

Hatta bir dönem çalıştığım tedarikçilerime de pembe beyaz minik kareli defterlerle, kırmızı siyah yazılı defterlerini hediye etmiştim.

İşte Scrikss ile yaşadıklarıma dayanarak marka elçisi olmak için başvurdum ve kabul edildim. Aslında önce bu haberi verip sonra da Ayvalık’ın Renkleri yazımı paylaşmalıydım ama Ayvalık’ı o kadar çok özlemiştim ki; önce o yazımı yazdım.

Gündelik hayatımda defter ve kalemi çok kullanan ve defter kalem almaktan bıkmayan birisi olarak marka elçisi olmam beni çok mutlu etti. Hatta bu yılın başında kendilerine hediye yolladığım takipçilerim defterleri ne kadar çok sevdiğimi bilirler.

7 Aralık’ta toplantıya gitmeden önce tek sorunum yanıma hangi noteLook defterimi yanıma alacağımdı. Sonunda kararımı verdim kapağında bisiklet olanı seçtim ve sanki bisikletimle toplantının yapılacağı yere doğru yola çıktım. Aynı zamanda Scrikss yolculuğumadoğru da pedal çevirmeye başlamıştım hem de mavi bir bisikletle. En sevdiğim renkle…

Dolmakalemim, tükenmez kalemim, defterim hazırdı artık, ben zaten hazırdım 🙂 Toplantıda bizlerle olan Scrikss Genel Müdürü Ahmet Özay, Pazarlama Satış Sorumlusu Aylin Mert ve Dijital Pazarlama Müdürü Yoel Özaydın başta olmak üzere Scrikss ekibiyle de tanışınca markanın 1964’ten günümüze kadarki yolculuğunu daha yakından öğrenme fırsatı buldum.

Mesela Scrikss kelimesi escriure ( yazmak ) kelimesinden türetilmiş. Herhalde bu yüzden olsa gerek; 1964’te çıkardıkları ilk dolmakalemin 50. yıl için yeniden tasarlanmış halinin fotoğrafını gördüğümde kalemin bana ” Beni eline al ve yaz” dediğini duyar gibi oldum. Canım İtalyanlarım, Tibaldi Design Team o ilk dolmakalem için ne güzel çalışmışlar. Kalemi alın elinize ve yazın! Tabii bu tüm Scrikss kalemleri için geçerli. Elinize alın ve yazın, yazın, yazın.

Scrikss ve noteLook defterleriyle ilgili sorularınız olursa Scrikss yetkilileri sizlere tabii ki en iyi bilgiyi verirler ama isterseniz bana da sorabilirsiniz. Ben de sizin için araştırım, bilmediklerimi de öğrenmiş olurum.

Scrikss’in beni marka elçisi olarak seçmesinden ötürü çok ama çok mutluyum. Kitaplara, gazetelere, yazılanlara, yazdıklarıma, bloglarıma karşı olan sevgim, saygım kabul edilmiş oldu. Bu marka elçiliği bana bir ödül oldu.

Kağıt hep vardı, kalem de vardı ve var olmaya da devam edecekler. Yeri geldiğinde, konu içinde kalemlerin, defterlerin olduğu fotoğraflar paylaşabilirim sizinle, geçmişte de paylaşıyordum zaten.

Deftere, kitaba, kalem selam olsun! Bu sektörler de çalışanlara da ve ağaçlara da selam olsun. Papirüsten günümüze kadar söz uçtu, yazı kaldı ve yazı hep kalacak…

Çok mutluyum… ( ama musmutlu değilim çünkü Türkçe’de böyle bir kelime yok. )

13 Aralık 2019, OZM

Not: Scrikss artık Başakşehir’de. Bendeki garanti belgesinde başvuru adresi Eminönü olduğu için belirttim.

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.