2019 Giderken Gelen Yenilikler – 2

Giderken yeni süprizleri, yeni heyecanları, yeni tecrübeleri getirip de öyle gitmek bence asil ve cömert bir davranış. Sevgili 2019 bana cömert ve asil bir şekilde davrandı.

Siz hiç yıldızların altında uyudunuz mu? Ben uyudum. Bir hafta sonu kampında. Çadırımızın üzerindeki küçük şapkayı bir arkadaşımız farkında olmadan başka bir yere koymuş. Çadır da bizim olmadığı için bizler de çadırın üzerinde ayrıca bir şapkası olduğunu bilmiyorduk. Tepesinde tül vardı çadırın ve biz gece yine yanlışlıkla hafif eğimli bir yere kurulan çadırımızda Aysun, Meliha ve ben hem yıldızları seyrettik hem de uyumaya çalıştık. Eğlendik. Hava da güzeldi. Sabah olunca çadırın şapkasını bulduk. Diğer arkadaşlarımız çadırımızı niye eğimli bir yere kurmuş olabileceklerini ( ! ) aralarında tartıştılar ama nedenini bulamadılar. ( ! )

Bunun dışında yıldızların altında hiç uyuduğumu hatırlamıyorum ama bazı insanlar geceleri yıldızların altında uyumak zorunda kalıyorlar ve zorunlu olarak bu tecrübeyi yaşamak pek de öyle şarkılarda, romanlarda anlatıldığı gibi ya da kamplarda olduğu gibi romantik ya da eğlenceli değil.

Yıldızların altında uyuyanlar, aile içindeki uyuşmazlık,maddi ve manevi kayıplar, doğal afetler, savaşlar, zorunlu göç gibi nedenler de dahil olmak üzere pek çok nedenden dolayı evini kaybetmiş insanlar. Sanılanın aksine bu insanların eğitim ortalamaları en az lise. Aralarında profesörler, avukatlar, aşçılar ve aklınıza gelebilecek farklı meslek gruplarından insanlar var, altı dil bilenine bile rastlayabilirsiniz. Kimisinin çocukluğuna kadar uzanan ve insanı sarsan hikayeleri var. Bu hikayeleri dinlerken anne babaların çocuklarını yetiştirirken hassas, anlayışlı ve hoşgörülü olması gerektiğini bir kez daha anlıyorsunuz. Karşınızdakinin savunmasız olduğunu, çocuk olduğunu, onun da hakları olduğunu hatırınızda tutmanız lazım. Bu yüzden de mesleğiniz olan aşçılığı oğlunuza öğretirken iyi bir şey yapıyorsunuz ama yemeği yapamadı diye oğlunuzun kafasına kepçeyle vurmak ve oğlunuzun geleceğini olumsuz yönde etkilemek de neyin nesi? Buna hakkınız var mı? Oğlunuzun ilerde evsizler diye bildiğimiz grubun içinde olma şansı yükse de!

Bu hikayeleri nereden ve nasıl mı öğrendim? 07 Aralık 2019’da dünyada sadece bir kez düzenlenen @bigsleepsout The Big Sleep Out ( Türkçe’ye tüm dünya dışarıda uyuyoruz diye çevirebileceğim ) ve Erdemliler Dayanışması Derneği sayesinde.

Bu etkinlik için açtığım https://www.thebigsleepoutistanbul.home.blog adresinde de anlattığım gibi, yağmur yağarken evde olup çay – simit keyfi üzerine bir arkadaşımla sohbet ederken kendi kendime söylediğim ” Acaba bunu söyleyerek bile evsizlere ayıp mı ediyoruz? Çay – simit keyfi onlar için bir lüks.” cümlesi en fazla iki saat sonra The Big Sleep Out hakkında yurtdışından yapılan bir paylaşımla karşımda vücut bulmuş gibiydi.

Hiç tereddüt etmeden organizasyonu düzenleyen ekiple irtibata geçtim. O ana kadar İstanbul’dan kimse katılmamıştı. Josh Littlejohn ve arkadaşlarından oluşan ekibi UNICEF, Global Evsizler Enstitüsü ve Malala Vakfı da destekliyordu. Toplanacak olan bağışların yarısı bu kurum ve vakıflara diğer yarısı da seçtiğimiz yardım kuruluşuna yollanacaktı. Ben de faaliyetlerini bildiğim Üsküdar, İstanbul’da bulunan Erdemliler Dayanışması Derneği’ni seçtim. Derneğin başkanı Erken Bey, Üsküdar’daki Evsizler Evi’nde evsizlerle birlikte kalıyor ve her gece evsizlere çorba dağıtıyor. Bu dernek evsizlere barınma ve duş imkanı sağlıyor. Evsizlere iş buluyor, onları yeniden topluma kazandırıyor.

Bu arada The Big Sleep Out’u düzenleyen ekibine her detayı önceden düşünüp biz katılımcılarla paylaştıkları için teşekkür ederim.

The Big Sleep Out dünyada 52 şehirde düzenlendi. Etkinliğe en başından itibaren Dame Helen Mirren ve Will Smith başta olmak üzere pek çok müzisyen, grup ve tanınmış kişiler destek verdi. Düzenlenen konserlerde, organizasyonlarda görev aldılar. O gece tüm dünyaki inanlar ya evlerinin bahçesinde ya New York’taki Times Meydanı’nda ya da Londra’daki Trafalgar Meydanı’nda uyudular. Bense o gece en fazla iki saat uyudum. İstanbul’da özellikle de gece vakti sokakta yalnız olmayı anlamaya çalıştım. Sevgili arkadaşım Özlem Şahin ( @gunestengelen ) de bana destek oldu. Evinin bahçesine çadır kurup, çadırda kaldı. Hatta 07 Aralık sabahından itibaren neredeyse kar gibi görünen kırağı düşmüş bahçesini çekerek güne başladı ve etkinlik bitene kadar İstanbul’un diğer yakasından bana destek oldu.

Eğer o tarihte Ayvalık’ta olsaydım herhalde canım Ayvalık’ımın tüm sokaklarında gezer, günü ya deniz kenarında ya da Cennet Tepesi’nde karşılardım ama yine istediğim için.

Değerli dostlar, inanın gece gece – özellikle de seher vakti- kimse isteyerek sokakta kalmaz. Seher vaktine doğru Salacak’taydım. Hava çok soğuk sayılmazdı, yağmur çiseliyordu, kıyafetlerim havaya uygundu ama inanın bana kimse isteyerek o saatte sokakta olmaz hele hele günlerce üstüste!

Bu etkinlik bana yaşadığım yerin en fazla yüz metrelik alanında olan nice nimeti bir kez daha anlamama vesile oldu. Bizler için gündelik, sıradan gibi görünen hatta kanıksadığımız pek çok etkenin ayrı ayrı nasıl birer nimet olduğunun bir kez daha farkına vardım. Hepimizin her an bir nedenden ötürü evsiz kalabileceğini, çocuk yetiştirmenin ve evliliğin önemini bir kez daha kavramamı sağladı. Bir sorun için dünyada birbirini tanımayan milyonlarca insanın, bir sorunu çözebilmek için nasıl bir araya gelebildiklerini gösterdi. İngiltere’de, galiba Brighton’da, etkinliğe katılanlar dışarda uyurken evsizler de onlara bir şey olmasın diye yanlarında nöbet tutup onlara göz kulak olmuşlar. Bu beni çok etkiledi. Ben de yine o gece sürekli olarak gittiğim bir kafedeydim ve yanı başımda bir evsiz uyuyordu. O kişiyi orada devamlı görürdüm. Aslında profesörmüş ve çok da iyi İngilizce biliyormuş. Bir kazada ailesini kaybetmiş. Kafeden parasız hiç bir şey almıyormuş. İngilizce şarkılar dinliyormuş. Bunların hepsini kafenin gece müdüründen öğrendim.

Bağışlar devam ediyor. Bağış yapmak isterseniz https://www.justgiving.com/fundraising/hostyourownsleepout2019row-oyamanas2019 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sayfa İngilizce. Yardım isterseniz ben buradayım, size yardım ederim. Bağışlayacağınız her 1,00 USD’nin ( yaklaşık 5,97 TL ) önemi çok büyük.

Yıldızların altında sadece istediğiniz için uyumanızı dilerim.

04. Ocak. 2020, OZM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.