Kuzey Ege’li Sedena, şifa oldun bana…

Bir zeytin ağacına ya da herhangi bir ağaca en azından bir kere sarılmalı, sırtını dayamalı. Rüzgârın getirdiği ağacın kokusunu duymalı. Sarılmalı bir kutsal zeytin ağacına ya da başka bir kutsal ağaca, öylece sarılmalı, gölgesine bırakmalı kendini, rüzgârını hissetmeli…

Korona Günleri başlamadan önce cildimde döküntüler olmuştu  ve doktorum da bana bir krem vermişti. Faydasını gördüm hatta bu günler başladığında da doktora kontrole gitmiştim. Doktor cildimi iyi bulmuştu. Düne kadar da her şey iyi sayılırdı. Korona günleri de benim de ellerim pek çoğunuzun elleri gibi epey zarar gördü, cildimdeki döküntüler özellikle de ellerimdekiler yeniden oluşmaya başladı. Kızarıklıkların bir kısmı açılmaya ve azar azar kanamaya başladı. Sürdüğüm kremler de fayda etmedi.  

Sonunda dün gece sol elim acımaya hatta yanmaya başladı. Bu gün de Cumartesi günü olduğu için doktora gidemeyecektim. (Sonra,  ilerleyen saatlerde de sokağa çıkma yasağı da ilan edildi. )   Bir ara o kadar şiddetli yanmaya başladı ki; gözümden yaşa gelmek üzereydi ama tam o anda aklıma yolculuklar ve dışarı çıktığım zamanlarda kullanmak için Destek Tasarım Akademisi’inden aldığım  @destektasarımakademisi  Sedena isimli sıvı sabun geldi. Sedena, zeytinyağlı sıvı bir sabun. Tüpte satılıyor. Romantik bir ambalajı var, eskiyi hatırlatan, süregelen tıpkı zeytin ve zeytinyağı gibi.

Sedena ‘yı hafifçe masaj yaparak sol elime sürdüm ve yukarıdan aşağıya doğru hareketlerle de yavaşça yıkadım.  Havluyla da hafifçe bastırarak kuruladım. Sonuç:  Elimin rahatladığını hissettim, yanması geçti, acım dindi.

Birkaç dakika sonra cildimin yumuşadığını da farkettim. Bir süre daha bekledim ve sonra tekrar bu sefer iki elimi de Sedena’yla yıkadım. Geceyi rahat geçirdim. Sabahtan beri de elimi yine Sedena’yla yıkıyorum ve bu şekilde şu anda rahat rahat yazımı yazabiliyorum.

Destek  Tasarım Akademisi’ne bu güzel ve faydalı hatta sol elime şifa olan Sedena’yı ürettikleri için teşekkür ederim.

Doktor değilim, ilaç öneremem, tedavi edemem ama sabun almak isterseniz – hele ki bu günlerde – Ayvalık’tan almanızı öneririm.

Kargo ücretlerini bilmiyorum ama muhtemelen atölyelerin ücretsiz kargo seçeneği de olabilir.

Destek Tasarım Akademisi @destektasarımakademisi , Atölye Delice @atolye.delice  ,  Atölye Patika @atolyepatika_  , Özgün Zeytincilik @ozgunzeytin , Has Ada Zeytincilik @hasada_zeytincilik   Ayvalık’tan Size @ayvaliktansize ya da  şu an adı aklıma gelmeyen diğer atölyelerle iletişime geçebilirsiniz.

İnşallah imkanımız olduğunda da bu atölyeleri ziyaret edelim öyle alalım sabunlarımızı ve diğer ürünleri hatta Ayvalık  pazarlarındaki satıcıları da ziyaret edelim ya da meydandaki durakların karşısında, büyük marketin önünde satış yapan yaşlı amcayı ziyaret edeli onlardan da sabunlar alalım, evlerimiz mis gibi koksun, ellerimiz sağlıklı olsun, biz sağlıklı olalım.  

Bu vesileyle de zeytin, zeytinyağı ve sabun sektöründe çalışan herkese, zeytincilere, çiftçilere, ağaçlara sarılanlara ve tüm atölyelere  selam olsun. Ülkemdeki, dünyadaki tüm kutsal zeytin ağaçlarıma ve diğer tüm kutsal ağaçlarıma da selam olsun…

Üretim atölyede başlar…

11 Nisan 2020 OZM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.