Coğrafi Bilgiler

Balıkesir’in ilçesi olan Ayvalık Kuzey Yarım Küre’de bulunan ülkemizin neredeyse en batısındadır. Boylamı: 26 E 42 ve enlemi de: 39 N 19 dir.

Ayvalık; Artika, Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Belaru, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Mısır, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Zambiya, Zimbabve, Botsvana,Güney Afrika, Hint Okyanusu ve Antartika ila aynı merdiyende ve Ibiza, Sardunya, Midilli, Kaliforniya, Nevada, Kansas, Missori, Japon Denizi’nin de yer aldığı Avrupa, Asya, Pasifik Okyanusu, Kuzey Amerika ve Atlantik Okyanusu’nun üzerinden geçen aynı paraleldedir.

Türkiye’  deki komşuları ise: kuzeyinde Burhaniye, güneyinde Dikili, batısında canım Ege Denizi ve doğusunda da Bergamadır.  Canım Ege Denizi’ndeki sahilinin uzunluğu  is34.00 km.dir.

Yüzölçümü 265.00 km2 olup 22 tane adası vardır. En büyük olan adası ise Cunda                ( Alibey) adasıdır.  Cunda Adası 1964 yılında Lale Adası’na oradan da Ayvalık ilçesine bağlanmıştır. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü Lale Adası ile Cunda Adası arasındaki köprüdür. 34 tane mahallesi vardır. Önceden belediye olan Küçükköy ve uzun yıllar bana ve aileme yaz aylarında ev sahipliği yapmış olan Altınova da artık Ayvalık ilçesinin mahallesi.

2015 TUİK ( Türkiye İstatistik Kurumu ) nüfus sayımına göre nüfusu 69.880dir.

Coğrafi olarak Ege Bölgesi’ndedir ama iklimi Akdeniz İklimi’dir ve idari olarak da Marmara Bölgesi’ne bağlıdır.  İşte,  ilçe dediğin böyle olur, kalbini sevgisini neredeyse tüm bölgelerle paylaşır.

 

 

Treni tercih etmek isterseniz de, Ayvalık’tan otobüsler Balıkesir’e gelip, oradan da TCDD trenleri ile yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Deniz yolculuğu içinse Bandırma üzerinden giden hızlı feribotu tercih edebilirsiniz.

Yazının başında da dediğim gibi neredeyse ülkemizin en batısında olan Ayvalık, ülkemizin en doğusundaki Iğdır ili’nin Aralık ilçesine olan uzaklığı da 1876.00 kmdir. Otomobille yolculuk süresi de yaklaşık 21.26 saattir. Eh hadi kaç adım ettiğini de yazalım: 6.154.826 adım !