Kutsal ağaç yine işbaşında

Ayvalık Belediyesi’nin, yine Ayvalık’ta bulunanbir zeytinyağı fabrikasıyla birlikte başlattığı güzel bir proje. 

Her biri elde boyanmış zeytinyağı şişeleri mutfaklarımızda! 

Yüzyıllardır kadınlar düşüncelerini, isteklerini, niyetlerini, ifade etmek istediklerini kâh ilmek ilmek dokuyarak, kâh oya oya, nakış nakış işleyerek anlatmis. Hep bir yolunu bulmuş. Bu sefer de, ellerinde fırçalarla zeytinyağı şişelerinin üzerlerine çizmiş anlatmak istediklerini ve yine anlatmis. 

Kadın, fırça, boya, ilham ve şişe kutsal ağacın sayesinde biraraya gelmisler ve ortaya ta mutfağımıza kadar gelen bu güzellikler çıkmış yani anlayacağınız kutsal ağaç yine isbaşındaymış. Bu kutsal ağaç öylesine iş başındaymış ki, öylesine zarif, öylesine düşünceli, öylesine bereketliymiş ki; hem bu projenin Fox TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalarsaat programına haber olmasını sağlamış, hem de sevgili arkadaşım, gönüllü muhabirim Özlem Şahin’in haberi seyrederken video’ya çekip bana yollamasını sağlamış. 

Uzun zamandir bildigim ama bir türlü yazmaya fırsat bulamadığım bir konuydu bu konu. Kismet bugüneymis. Kutsal ağacım beni çok seviyormuş. Oralardan bana yetişip konuyu hatırlatmış. 

Projeye kayitlarin devam edip etmedigini bilmiyorum. Ayvalik Belediyesi ile irtibata gecebilirsiniz. 

Rüzgârı, denizi, ağaçları, dağları emrimize Veren’e şükürler olsun ve her şişeyi sevgiyle, sabırla ve zevkle boyayan kadınlarımıza da sevgilerimi sunuyorum. 

Hiçbir kadının eli dert görmesin.