Delice bir atölye

Önce isimleri dikkatimi çekti delice, sonra da yaptıkları işe delice bağlı olduklarını, delice araştırma geliştirme yapıp işlerini yaparken delice mutlu olduklarını farkettim. Delice paylaşımlar yapıyorlardı, insanları delice organik tarım yapmaya da davet ediyorlardı. Tüm bunları yapan iki kadındı, hem de Ayvalık’ta, hem de girişimci. E tabi, ben de delice onlarla tanışmayı, onları ve işlerini biraz daha yakından tanımayı istedim.

Farkındayım farkındayım, bu yazımı okumaya başladığınız andan itibaren delice kelimesini yanlış bir şekilde kullandığımı düşünüyorsunuz hatta muhtemelen söylüyorsunuz bile. Bilerek delicesine yerine delice ifadesini kullandım çünkü bu yazımın konusu Ayvalık’ta bulunan  Yeliz İlkan ve Selda Yıldırım’ın atölyesi; Atölye Delice (@atolye.delice ) . Yeliz ve Selda Hanım bu atölyede delice ne iş mi yaparlar?

Kendi zeytinliklerinden topladıkları zeytinlerden elde ettikleri yağlardan sabunlar yaparlar, hem de çeşit çeşit.Ayrıca temizlik malzemeleri de yaparlar, hatta tarif de verirler. Bunlar yetmez tıbbı bitkiler alanında eğitimlere giderler, festivallere katılırlar.

Hem Yeliz Hanım hem de Selda Hanım İstanbul’da çok uluslu bir hava taşımacılığı şirketinde çalışıyorlarmış ve birbirlerinin en iyi arkadaşlarıymışlar. On yıl önce Ayvalık’ta zeytinliklerini almışlar. Zeytinlikten elde ettikleri zeytinyağlarını civardaki fabrikalara satmışlar, çevrelerine satmışlar, hediye etmişler ve dört yıl önce Ayvalık’a yerleşmişler ve son iki yıldan beri de sabun üretimine başlamışlar. Sabunlar onlara zeytinyağının hediyesi olmuş aslında çünkü elde ettikleri zeytinyağları bir süre sonra artmaya başlamış ve onlar da sabun yapmaya karar vermişler. Zaten atölyenin ismi olan delice de yabani, aşılanmamış zeytin ağacı demek. İşte yine kutsal ağacım işbaşında ve bu sefer bolluk ve bereketini Atölye Delice’ye getirip bırakmış. Atölye Delice de bu bolluk ve bereketi sevgiyle alıp kabul etmiş, eğitimlerle, araştırmalarla geliştirmeye devam etmiş ve ediyor. Yaptıkları işi biliyor Yeliz ve Selda Hanım hatta o kadar sahipleniyorlar ki; sabunların eriyip gitmemesi için size nasıl bir sabunluk kullanmanız gerektiğini bile söylüyorlar.  Nasıl bir sabunluk mu? Ahşap, plastik ya da seramik ama ızgaralı bir sabunluk kullanmanız gerekiyor.

Araştırma geliştirmeye verdiği önem konusunda Atölye Delice, Ayvalık’ta bugüne kadar tanıştığım ikinci firma. Yukarıda da dediğim gibi çeşit çeşit sabunlar var: leylaklı, zambaklı, ısırgan otlu, biberiyeli ve daha fazlası. Mevsimde açan çiçekler ya da yetişen bitkiler Atölye Delice’nin ürün çeşitliliğine de yardımcı oluyor ve onlara da kendilerini delice işlerine kaptırıp sabun yapmak kalıyor!

Son derece nazik ve zarif bir tarzları var, jest yapmasını seviyorlar. Bizler için sağlıklı tarım ve sağlıklı ürünler yapmalarından da belli zaten!

Kendilerine Facebook ya da Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz.  Kullandığınız ürünler hakkındaki yorumlarınız onlar için çok değerli.  Dün zambaklı sabunlarını denediğimde cildimdeki hissi kendilerine bildirdiğimde buna bizzat şahit oldum ve ben de mutlu oldum.

Gördüğüm kadarıyla sağlam adımlarla ilerliyor Atölye Delice, yolları açık olsun, kolay olsun, rahat olsun. Hasatları bol ve bereketli olsun ve ürünleri de kullanana şifa olsun! ( Zaten onlar da ürünlerin kullananlara şifa olmalarını istiyorlar)  Delice işleri olsun!

12 Mayıs 2018, OZM

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.