Şiir Ayvalık’ta, çiçekler bende…

Kayış Kasnak Volan

Yaka bağır açık oturuyorum arka bahçede.
Yıllardır açmamıştım yakamı bağrımı.
Sanki bu bahçeyi de çoktan unutmuşum,
şurada teneke saksılarda fesleğen olduğunu;
bir zamanlar,
çocukların oynadığını tahta çitin ardında.
Bir ölüm sessizliği ölümlerden sonra.
Kuşlar da konarmış komşunun kurumuş ağacına.
Nerdeyse denizi göreceğime inanacağım
başımı kaldırsam.
Kötü günlerin iyimserliği bu.
Kaç kişi kaldı bu mahallede eski havuzlu
kahveden
gece vardiyasında birlikte
‘Açmam açamam’ı söyleyen?

Cevat Çapan

15. Ayvalık  Kültür Sanat Günleri kapsamında, Sanat Fabrikası’nda 1 Eylül 2019’da Şiir Ayvalık’ta etkinliği düzenlenecekti ve onur konuğu da değerli edebiyat insanı Cevat Çapan’dı. Bunu öğrendiğimde çok mutlu olmuş ve heyecanlanmıştım. Öğrencilik yıllarımdan beri şiirlerini, çevirilerini, yazılarını zevkle okuyordum ve sonunda da kendisiyle tanışabilecektim hem de Ayvalık’ta!

Sunuculuğunu Turgut Baygın’ın yaptığı etkinlikte şairler Zeynep Köylü, Süreyya Aylin, Kenan Öztürk ve Mehmet Erte şiirlerini okudu ve şair Gültekin Emre de Cevat Çapanla bir söyleşi yaptı. Onlar söyleşirlerken ben de şiir ve düzyazı dünyasında kayboldum, öğrenci oldum, hayat hakkında güzel bir ders aldım,  söyleşi hiç bitmesin devam etsin istedim. Tabii hayatta her istediğimiz olmuyor! Yalnız gelin görün ki, her istediğimiz olmayınca hayat bize daha da fazlasını veriyor. Bana o gün verdi mesela… Etkinlik bittikten sonra Cevat Çapan’ın eşi Gönül Hanımla ortak bir noktamız, bağımız olduğunu anladık ve keyifli, eğlenceli ve derin bir sohbete daldık.

Gönül Hanım bulunduğu yeri aydınlatan gözlerinin içinde pırıltılar olan bir hanımefendi. Son derece zeki, akıllı ve hoşsohbet ve bir o kadar da mütevazı. Sohbetimiz esnasında, Cevat Çapan’a hediye edilen çiçekleri bana verdi ve böylece şiir Ayvalık’ta, çiçekler de bendeydi.

Salondan ayrıldıktan sonra önce Ayvalık Meydanı’ında biraz mola verdim. Akşam saatleri olmasına rağmen hava yumuşaktı, hafif esen rüzgar iyot kokusunu sokakların içine taşıyordu. Sonra elimde çiçeklerimle iyot kokulu bu sokaklarda epeyce yürüdüm. Çiçeklerin kokusu da iyot kokusuyla birleşti. Bir kafede mola verdim ve Cevat Çapan’ın okuyucusuna verdiği değeri, gösterdiği özeni bir kez daha fark ettim. Çok duygulandım.

1 Eylül Dünya Barış gününde, Ayvalık’ta şiirle ve Gönül – Cevat Çapan’la buluşmuş ve çiçeklerle de süslenen güzel bir jestle uğurlanmıştım.  

Değerli çevirmen ve şair Cevat Çapan’a bana ve bizlere karşı olan nazik yaklaşımı için teşekkür ederim, tabii Gönül Hanım’a da sıcak ve içten sohbeti için. Gönül Hanım ve Cevat Hocamızın arasında o kadar güzel bir aşk var ki… Dilerim uzun yıllar sağlıkla, mutlulukla bu aşkları devam eder.

Bana göre o akşamüzerini tamamlayacak tek bir selam daha kaldı. O selam da; “ Sen aydınlatırsın geceyi”  dizesini yazan William Shakespeare için olan selamdır…

08.Eylül.2019, OZM

3 comments

  1. O çiçekler sana çok yakışmıştır Oyacım😘
    Seninle orada Ayvalık’ta olmayı , değerli hocamızın sohbetini dinlemeyi çok isterdim ama sen katılınca ben de katılmış kadar oldum☘️😘
    Yaşasın edebiyat 🙏🙏

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.